Nyheter24
Annons

Fisket stoppas i värmen – ”extra stress”

Publicerad: 25 juli 2025, kl. 05:16
Länsstyrelsen i Jämtland uppmanar fiskevårdsområden att stoppa fisket i strömmande vatten när värmen håller i sig. Foto: Anna Hållams/TT

Länsstyrelsen i Jämtland uppmanar fiskevårdsområden att stoppa fisket i strömmande vatten när värmen håller i sig, rapporterar SVT Jämtland.

Värmen i landet, och speciellt i norra Sverige, har fått vattentemperaturerna att öka. Det kan skapa problem för fiskar som är känsliga för de höga temperaturerna.

Fiskevårdsområden i Jämtland rekommenderas därmed att stänga av fisket när vattnet passerar 18–20 grader. Det gäller främst strömmande vatten då fisken sällan kan söka sig till djupare och svalare vatten.

Extra stress

Arter som är känsliga är främst harr, röding och öring.

— Att fånga och sedan släppa tillbaka en fisk innebär en extra stress för fisken nu när det är så varmt i många vatten. Även om den simmar iväg när man släpper den så är det inte säkert att den faktiskt överlever, säger Anders Rydeborg, fiskbiolog vid länsstyrelsen, till SVT Jämtland.

Annons

Fisket stängdes förra veckan av vid flera fiskevårdsområden i länet, rapporterar P4 Jämtland.

I landet finns det ungefär 2 000 fiskevårdsområden och består oftast av delar av en sjö eller ett vattendrag. Områdena förvaltas av en förening som består av fiskerättsägare. Det är fiskevårdsområdena själva som bestämmer om fisket ska stängas av.

”Lite exceptionellt”

Länsstyrelsen i Västerbotten uppger för TT att en rekommendation inte är aktuell då fiskevårdsområdena ofta reglerar det på egen hand.

Martin Rydgren, utredare på enheten för fiskereglering vid Havs- och vattenmyndigheten, tycker att länsstyrelsen i Jämtland gör rätt men att ansvaret ligger på fiskevårdsområdena.

— Det är mer en försiktighetsåtgärd. Det är ganska normalt att man stänger av fisket när vattnet är varmt. Nu har det varit väldigt varmt ett tag så det är lite exceptionellt, säger han till TT.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons