Nyheter24
Annons

Varning: Klipp inte "superogräset" – då händer det här

Publicerad: 4 aug. 2025, kl. 19:30
Silverskatta och person som klipper gräset
EU varnar för växten silverskatta. Foto: Stella Pictures och Christine Olsson/TT

Den lila, stjärnformade blomman, med en taggig stjälk, kan se anspråkslös ut, men kan ställa till med så pass stora problem att EU nu varnar för ogräset.

Det finns gott om växter, vilka många klassar som ogräs, som är helt harmlösa. 

Men sedan finns det också de som kan ställa med rejäla problem och nu har EU gått ut och varnat för just en sådan växt: Silverskatta, eller Solanum elaeagnifolium på latin.

Foto: Oscar Olsson/TT

EU varnar för silverskatta – så ser växten ut

Annons

Silverskatta, som ursprungligen kommer från Nord- och Sydamerika och som tillhör samma släkte som bland annat potatis, är en lila, stjärnformad blomma, vars stjälk är taggig och klädd i silverhår.

Den kan se anspråkslös och vacker ut, men har i Grekland, Libanon och Marocko förstört hela skördar. Detta gjorde att EU, i februari i år, gick ut med en formell varning för silverskatta. 

”Bären är giftiga för boskap, och växten är värd för skadedjur, virus, svampar och bakterier. Den konkurrerar också med andra grödor om ljus, vatten och näring, och påverkar den naturliga växtligheten negativt”, skrev EU då, enligt SVT

Foto: Stella Pictures
Annons

Det händer om man klipper silverskatta

I SVT:s "Morgonstudion" berätta Ludvig Palmheden, jourhavande biolog på Naturhistoriska riksmuseet, tror man att silverskatta bland annat sprids på grund av den mänskliga faktorn. 

Att försöka bekämpa silverskatta genom att klippa ner den kan nämligen göra att den i stället växer sig starkare. 

– Rötterna blev djupare, stammen fick flera taggar och växten producerade en högre halt gift, säger Palmheden i programmet. 

Samtidigt gäller det att "agera fort", enligt Palmheden. 

Annons

– När de väl har slagit rot blir det svårare att bli av med dem.

Foto: Martina Holmberg/TT

Biologen: "Var försiktig med egna åtgärder"

Än så länge tycks silverskattan inte ha spridits till Sverige. Senast växten syntes till på svensk mark var för drygt 100 år sedan. 

Men skulle man, mot all förmodan, stöta på den lilla blomman i sin trädgård, har Ludvig Palmheden några råd:

– Det bästa sättet är att rapportera den. Man ska också vara försiktig med att göra egna åtgärder som privatperson, säger han i "Morgonstudion". 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons