Geoguesser går ut på att utifrån en slumpvis vy i Google Streetview lista ut var du befinner dig, och gissa så nära som möjligt genom att snabbt sätta ut en nål på en karta.
— Många har nog tänkt: Vad händer om jag bara blir droppad någonstans?, säger Daniel Antell, en av Geoguessrs medgrundare.

Var ”supernervösa”
Hobbyprojektet växte i takt med att fler upptäckte spelet. Som företag togs det stora klivet 2019, då prenumerationsmodellen lanserades.
— Det var vi supernervösa för. Om det inte hade funkat hade vi fått lägga ned, för kostnaden för Google Maps gick upp så pass mycket. Men vi insåg att communityt var villigt att betala för spelet, säger Antell.
Satsar på e-sport

Förutom att utveckla spelet satsar Geoguessr på att slå sig in i e-sportsvärlden.
— Vi insåg snabbt att det funkar väldigt bra att tävla i Geoguessr. Det är lätt att förstå, underhållande och rättvist för spelarna, säger Antell.
I helgen ordnas VM för tredje gången, den här gången i Köpenhamn och 100 000 dollar i prispotten. Hugo Holmryd Malmborg står för svenskhoppet. Han tog sig till VM via den liga som skapats med 40 deltagare, som också agerat kval.
Kanske kan snart de bästa i världen leva på Geoguessr, tror Mikael Falgard, e-sportschef.
— Det hoppas jag absolut. Vi har tagit väldigt stora steg till att nu ligga på nivån precis under de absolut största. Jag tror vi har en enorm styrka. Vi kan bli den största mainstream-e-sporten, säger han.