Nyheter24
Annons

Halv miljard ska ge fler idrottsanläggningar

Publicerad: 17 sep. 2025, kl. 14:52
Uppdaterad: 17 sep. 2025, kl. 15:14
Social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD). Arkivbild. Foto: Claudio Bresciani/TT

Behovet av fler idrottsanläggningar och idrottsplaner är stort i landet. Regeringen vill nu satsa en halv miljard kronor sammanlagt för 2026 och 2027 i ett särskilt stöd

Ämne:

Politik

— Det här har stått överst på idrottsrörelsens önskelista under lång tid, säger social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD).

— Jag vet att detta är väldigt, väldigt efterlängtat.

Det nya stödet uppgår till 250 miljoner kronor 2026 och lika mycket 2027. De statliga pengarna ska delfinansiera ombyggnad, nybyggnad och renovering av idrottsanläggningar.

Forssmed tror att stödet kommer att räcka långt. För att möta ett ökat behov av idrottsanläggningar när fritidskortet nu införs, så infördes ett extra tillfälligt stöd på 130 miljoner kronor förra året.

— Det hade en enorm katalytiskt effekt, säger Forssmed.

Det stödet delfinansierade 432 projekt i 174 kommuner. Enligt idrottsministern är det statliga stöd som nu föreslås det största för fler idrottsanläggningar på flera decennier.

Hur pengarna ska fördelas kommer regeringen att återkomma till.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons