Nyheter24
Annons

Pojkar åtalas för mord på småbarnspappa i Uppsala

Publicerad: 18 sep. 2025, kl. 08:08
Uppdaterad: 18 sep. 2025, kl. 08:38
Polis på plats efter mordet i Boländerna i centrala Uppsala i maj i år. Foto: Caisa Rasmussen/TT

En 52-årig man sköts till döds utanför en restaurang i Uppsala i våras. Nu åtalas en 15-årig pojke för att ha avlossat de dödande skotten, och en 17-åring för att ha försett honom med mordvapnet. Mordoffret var en småbarnspappa som hade kommit till Sverige bara månader innan, enligt UNT.

Dödsskjutningen skedde i området Boländerna den 13 maj i år.

15-åringen åtalas för mord, grovt vapenbrott och grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor i samband med mordet. Pojken greps av polis på flyende fot. Jakten fångades på film och visar hur han kastar sig i Fyrisån innan han grips.

15-åringen var även beväpnad med en handgranat. Både den och vapnet hittades i ån av polisdykare flera månader efter händelsen efter "upprepade sökinsatser”, skriver Åklagarmyndigheten i ett pressmeddelande.

Samtidigt åtalas en 17-åring för medhjälp till mord, involverande av en underårig i brottslighet, grovt vapenbrott och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott.

”Information i mobiltelefoner tillsammans med övervakningsfilm är del av bevisningen i ärendet. Under utredningsarbetet har vi även försökt identifiera möjliggörare och anstiftare. Nu väcks åtal också mot den 17-åring som vi menar försett 15-åringen med skjutvapnet och handgranat”, säger statsåklagare Andreas Nyberg i en kommentar.

Mannen som sköts till döds hade kommit till Sverige från Egypten i mars i år för att hitta jobb och tjäna pengar, enligt UNT. Enligt en anhörig hade han rest till Sverige för att spara ihop pengar till sina barns bröllop. I Egypten hade han en hustru och nio barn, varav sex är minderåriga.

15-åringen åtalas också för två sprängningar i Stockholmsområdet. Den ena sprängningen utfördes med hjälp av två handgranater, den andra med en så kallad termosbomb.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons