Det handlar om 22 misstänkta brott – våldtäkter, sexuella övergrepp mot barn, sexofredanden och utnyttjande av barn för sexuell posering – som ska ha begåtts på nätet under 2024 och 2025.
— För närvarande har vi cirka tio målsäganden och jag utesluter inte att ärendet kan växa med ytterligare några, säger chefsåklagare Åsa Ideström till TV4.
Det var i januari i år som polisen fick in en anmälan om sexbrott mot ett barn. Misstankarna riktades så småningom mot en poliskollega och avdelningen för särskilda utredningar kopplades in. Mannen som är i 30-årsåldern kunde gripas i april.
— Ärendet inleddes med en anmälan från en vårdnadshavare och växte efter tillslag med beslag av datorer och telefoner hos den misstänkte, säger Åsa Ideström till TV4.