Amanda Lind håller talet inför runt 800 miljöpartister som samlats i Västerås för tre dagars kongress. Det blir ett slags upptakt inför valåret 2026.
Hon säger att egoismen, nationalismen och den otyglade liberalismen lett samhället åt fel håll. I stället behövs en ”grön berättelse” för en ny tid.
— Miljöpartiet är garanten för ett rättvist samhälle och en ambitiös, trovärdig och rättvis klimatpolitik i kommande regering, säger hon.
Attack på Kristersson
Hon attackerar sedan statsminister Ulf Kristersson.
— Politiska ledare som Ulf Kristersson verkar tro att arbetet mot klimatförändringarna är någon form av fritt valt arbete. Som att det går att låtsas som att konsekvenser inte kommer. Det är ett hån.
Hon anklagar regeringen för att stoppa huvudet i sanden, och måla upp en bild av att det är fel på klimatmålen snarare än den ”klimatskadliga politiken".
— Det är inte bara magstarkt, det är ohederligt.
— Om man väljer att blunda för den katastrof som kommer emot oss, då borde man i alla fall ha ryggrad nog att stå för det.
Amanda Lind talar också om att det behövs en ny kurs inom skogspolitiken som styr mot skonsamma, naturnära och hyggesfria metoder. Det handlar inte, enligt henne, om att stänga ner skogsbruket, utan om att hitta nya affärsmodeller för markägare.
— Vi måste komma bort från marknadsmisslyckandet i skogspolitiken, säger hon.
”Medveten lögn”
Lind återkommer sedan till sin kritik mot regeringen och beskriver det som att Ulf Kristersson stod i SVT:s ”Aktuellt” för några veckor sedan och hävdade att Miljöpartiet står för en rakt motsatt säkerhetspolitik än riksdagsmajoriteten.
— Det är en medveten lögn, och en retorik ovärdig en statsminister i en orolig tid.
MP röstade nej till Nato men respekterar riksdagens beslut, säger hon.
— Att Ulf Kristersson av partitaktiska skäl väljer att svartmåla Miljöpartiet är inget annat än oseriöst och svagt ledarskap. Sverige förtjänar bättre.
Lind försöker också peppa igång sitt parti inför valåret. Partiet har som mål att nå sitt bästa resultat i ett riksdagsval någonsin, vilket skulle innebära 7,35 procent.
— Nu börjar en av de viktigaste valrörelserna som jag någonsin kommer vara en del av, säger hon.