En bild på en galge och texten "Din tid kommer din jävla landsförrädare". Det skrev en man i juni 2023 i ett Twitter-inlägg. Det var ett svar på en bild där Jönsson var klädd och sminkad som en dragqueen, ett inlägg i debatten om dragshowartister som läser sagor för barn på bibliotek.
Uddevalla tingsrätt dömer mannen för olaga hot och anser att det är försvårande att han haft som avsikt att ”kränka på grund av könsöverskridande identitet eller uttryck”.
Jan Jönsson är glad att hoten tas på allvar av rättsväsendet, då det får stora konsekvenser i vardagslivet för de drabbade. För honom har det bland annat inneburit krav på ökad vaksamhet, där han exempelvis aldrig sitter ned i tunnelbanan.
— Jag känner att jag måste kunna gå av snabbt om jag upplever något obehagligt. Det lever man med hela tiden.
Hatts avgång
Debatten om hat och hot mot politiker tog fart efter det att Centerledaren Anna-Karin Hatt i oktober meddelat att hon avgår på grund av hot och hat.
— Man kan nog inte överdriva den allvarliga betydelsen av det. Skulle det fortsätta så kommer vi inte ha någon demokrati kvar, säger Jönsson.
Hatt hade inte gjort några polisanmälningar, till skillnad från Jan Jönsson som anmäler allt som kan vara brottsligt. En anledning är att han vill föregå med gott exempel.
— Om inte vi vågar polisanmäla, varför skulle allmänheten göra det då? Den andra delen för mig handlar om att, i det här fallet, stå upp för dragartister och andra kulturarbetare på bibliotek som blir utsatta på olika sätt.
Anmäler allt
Många av dem har berättat för Jönsson att de inte själva orkar anmäla. Även många politiker berättar för Jönsson att de tycker det är svårt att prata om frågan offentligt då man kan ”uppfattas som svag”.
— Jag tänker tvärtom, vi behöver få upp det här till ytan.
Han tycker framför allt att förtroendevalda måste tänka på hur tonläget i politiken påverkar allmänheten – och att man visar samma respekt mot varandra offentligt som man i övrigt gör i det dagliga arbetet.




