Nyheter24
Annons

Farlig ökning av smältande is – men än finns hopp

Publicerad: 7 nov. 2025, kl. 06:15
Uppdaterad: 7 nov. 2025, kl. 07:23
Havsnivåhöjningar på flera meter skulle innebära att man måste flytta stora delar av New York. Arkivbild Foto: Kathy Willens/AP/TT

Rapporten State of the Cryosphere har kommit ut årligen de senaste fem åren och varje år är det en allt deppigare läsning, tycker Gustaf Hugelius, vice föreståndare för Bolincentret för klimatforskning och en av forskarna bakom rapporten.

— När man har den samlade helhetsbilden är det så stora och genomgripande globala förändringar som vi redan är bundna till och som kommer att drabba oss i flera hundra år framåt.

Stora förändringar

För att bromsa havsnivåhöjningarna till följd av smältande is till en hanterbar nivå krävs ett långsiktigt temperaturmål på, eller till och med under, en grads uppvärmning. Bara att bli kvar på 1,2 graders uppvärmning kommer troligen att resultera i flera meters havsnivåhöjning de närmaste århundradena.

— Med nuvarande trend kan det handla om havsnivåhöjningar på fem, sex, kanske tio, meter inom bara några hundra år. Att anpassa sig till något sånt innebär ju att flytta på städer som Shanghai och New York – det är helt otroligt stora förändringar av infrastruktur och ingrepp i folks liv det handlar om.

Höjda havsnivåer kommer också att innebära ett hot mot livsmedelsförsörjningen när bördiga jordar i floddeltan som i dag står för mycket av världens matproduktion hamnar under vatten.

Rapporten konstaterar också att permafrosten, som många kanske inte tänker på som en del av jordens isar, har gått från att binda kol till att släppa ut mer koldioxid än vad den absorberar.

Går att undvika

Samtidigt pekar rapporten på att de värsta effekterna faktiskt fortfarande går att undvika. Även om det globala 1,5-gradersmålet överskrids upp till 1,8 grader går det att sänka temperaturerna det här århundradet. Men det krävs en kombination av aggressiva utsläppsminskningar och landbaserad teknik för att ta bort koldioxid.

Rapporten släpps med bara dagar kvar till FN:s klimattoppmöte COP30. Gustaf Hugelius tycker att beslutsfattare bör agera efter den kunskap som finns.

— Det är en väldigt dyster bild där vi verkligen binder oss vid skador som inte bara drabbar oss som lever i dag utan även flera framtida generationer. Om man som beslutsfattare faktiskt får helt klart för sig vad det här innebär är det bara givet att det är helt oacceptabelt. Det får inte hända.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons