Kontraktet på miljonaffären med kommunen undertecknades av den terrorutpekade mannen.
Enligt kommunen gick däremot pengarna till hustruns konto i Ica-banken. Kommunen hade försäkrat sig om att banken godkände överföringen, säger Bjuvs samhällsbyggnadschef Niklas Ögren.
Bjuvs kommun utreder nu vad affären kan få för konsekvenser. De som gör stora affärer med en terrorutpekad person riskerar att bli misstänkta för penningtvätt eller terrorfinansiering.
Mannen är av USA klassad som ”särskilt utpekad global terrorist” och uppsatt på en sanktionslista. Han anklagas för att ha smugglat olja från Iran och för att ha stött islamistgrupperingar som står Iran nära.
Niklas Ögren kan inte kommentera risken för att kommunen genom sitt agerande bidragit till att finansiera terrorism.
— Den här problematiken har inte varit uppe på vår radar tidigare kan man säga, säger han till tidningarna.
Rättad: I en tidigare version fanns otydligheter om hur affären gick till.




