Snart kan nya regler komma som påverkar hur man får hyra ut bostäder. För dem som äger bostadsrätter och deras föreningar finns både möjligheter och oro kring att hyra ut i andra hand. Anledningen? Det är svårt att hitta rätt balans mellan att använda bostäder effektivt och att ha en trygg boendemiljö.
År 2026 kan nya regler börja gälla, efter att regeringen valt att gå vidare med ett förslag som redan fått mycket kritik.

Nya ändringar för dig som hyr ut andra hand
Regeringen har skickat ut utredningen "En mer flexibel hyresmarknad (SOU 2025:65)" på remiss, med förslag som innebär förändringar för andrahandsuthyrning av bostadsrätter.
Trots omfattande invändningar från branschorganisationer och remissinstanser har regeringen nu valt att gå vidare. Enligt tidigare undersökningar har omkring hälften av dem som suttit i bland annat styrelser för bostadsrättsföreningar haft problem när det gäller just att boende hyr ut i andra hand.
– Vi har varnat för att detta kommer öka otryggheten i bostadsrättsföreningarna, förslagen öppnar upp för mer oseriös andrahandsuthyrning vilket kan leda till att fler okända rör sig i fastigheten och att upplägget utnyttjas av kriminella. Det här är människors hem det handlar om, det som ska vara den tryggaste platsen i världen, det måste regeringen förstå och respektera, säger Johan Nyhus, förbundsordförande HSB, i ett pressmeddelande.

Lägre uthyrning och fler bostäder ska bli verklighet
Det som kan ändras är möjligheten för personer som äger en bostadsrätt att hyra ut sin lägenhet under längre tidsperioder än vad som i dag ofta tillåts. Kritiker menar att detta kan öppna för att flera skäl för uthyrning kombineras och därmed förlänger uthyrningen i praktiken.
Det föreslås även att privatpersoner ska kunna hyra ut upp till två bostäder samtidigt. Som huvudregel ska parterna komma överens om hyrans storlek, även om en särskild skyddsregel införs för att motverka överhyror i situationer där hyresgästen har ett akut behov av bostad.
HSB menar att förändringarna riskerar att få motsatt effekt jämfört med vad som eftersträvas.
– Inget av dessa förslag sänker trösklarna för unga och oetablerade på bostadsmarknaden, snarare bidrar det till raka motsatsen med ökad risk för spekulationsköp, fortsätter Nyhus.

Ny lag för privat uthyrning
Förslagen innebär också att en ny heltäckande, privatuthyrning införs. Den ska samla reglerna för privatpersoners uthyrning av bostäder och bland annat reglera depositioner i lag. Samtidigt föreslås förändringar som ska underlätta uthyrning till företag och olika former av delningsboende, genom en lättare modell för blockhyra som det kallas.
Även ersättningen vid yrkesmässigt förmedling av hyresrätter föreslås höjas och knytas till prisbasbeloppet. Dessutom kan tvisterna om återbetalning av hyra, bland annat genom krav på prövningstillstånd i hovrätten, förändras.

Det här gäller nu – då kan lagen införas
Nu ska regeringen lämna en proposition till riksdagen, där förslagen ska debatteras och beslutas.
– Regeringen har fokus på att på olika sätt komma åt otrygghet och brottslighet samtidigt som de nu med andra handen vill luckra upp regelverket gällande bostadsrätter vilket öppnar för mer otrygghet, avslutar Nyhus i pressmeddelandet.
Hur reglerna slutligen kommer att se ut avgörs först efter riksdagens behandling. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.




.jpg)
