Nyheter24
Annons

Expert: Då dras Sverige in – krävs missiler mot Europa

Publicerad: 1 mars 2026, kl. 19:36
Det amerikanska hangarfartyget USS Gerald Ford på väg från en militärbas på grekiska ön Kreta. Bilden är tagen 26 februari. Foto: Giannis Angelakis/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

— Jag tror att sannolikheten för att något skulle dra in Nato i detta, som det ser ut nu, är väldigt liten, säger han.

Sedan attackerna mot Iran inleddes under lördagen har våldsamheterna fortsatt intensifierats.

På söndagskvällen uppger Nato att dess överbefälhavare i Europa, Alexus Grynkewich, noga följer situationen i och runt Iran och kommer att justera kontinensens styrkor för möta ”potentiella hot”, enligt AFP.

Men för att ett Nato-engagemang ska bli aktuellt och artikel 5 – alliansens bärande princip om ömsesidiga försvarsgarantier – aktiveras skulle det krävas något i stil med att Iran angriper ett annat Natolands territorium direkt, säger Winnerstig.

Det skulle krävas

De angrepp som riktats mot amerikanska militärbaser i Gulfstaterna ”räcker” alltså inte.

Annons

— Om Iran på något sätt skulle börja skicka missiler mot europeiska huvudstäder eller amerikanska mål i, låt oss, säga England eller Italien, då blir detta en artikel 5-fråga.

Han bedömer också att det finns andra hypotetiska scenarion möjligen skulle kunna göra att frågan om en aktivering av artikel 5 ställs.

— Ett gränsfall är om exempelvis ett amerikanskt hangarfartyg blir träffat av iranska missiler när det befinner sig på grekiskt territorialvatten. Men det är tveksamt om man skulle se det som en Nato-fråga.

Nej från Storbritannien

Winnerstig framhåller också att länder allierade med Washington, däribland Storbritannien, hittills sagt nej till att bistå amerikanerna och israelerna i sina angrepp.

— Det är ingen som gillar den iranska regimen. Men däremot menar man nog att det här är en verksamhet som Israel och USA får ta ansvar för, säger han.

Fakta: Natos artikel 5

Kärnan i militäralliansen Nato är den så kallade artikel 5, som slår fast att ett angrepp mot ett Natoland är ett angrepp mot hela alliansen och att alla medlemmar är skyldiga att hjälpa landet.

Artikel 5 har dock bara använts en gång hittills i Nato-historien: när USA bad om hjälp omedelbart efter terrordåden mot USA:s östkust den 11 september 2001.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons