Kongressen i Örebro, som inleds på fredagen, ska bland annat välja om Nooshi Dadgostar som partiordförande och spika en tresidig valplattform. Plattformen ska vara ett koncentrat av den politik V går till val på den 13 september.
I den sägs också att partiet vill se en rödgrön regering efter valet, en regering där V ingår. Men förslaget till plattform säger också att man ska rösta nej till alla regeringar där V inte ingår. Det innebär nej även till en S-regering eller rödgrön regering utan Vänsterpartiet.
Tappar sakpolitik
— Med den linjen och utspel om det tappar vi i att prata om sakpolitik. Och det är ju ändå politiken vi går till val på, inte hur många ministerposter vi ska ha, säger Gunilla Cederbom från partiföreningen i Vänersborg som motionerat om regeringsfrågan.
— Vi fastnar i den frågan hela tiden.
Flera andra föreningar och enskilda motionärer vill inte heller att V ska ställa ultimatum. De hävdar, lite förenklat beskrivet, att det kan vara bättre att förhandla fram samarbetsavtal i viktiga V-frågor, i utbyte mot att V ger sitt stöd till S-regering eller en rödgrön konstellation utan V. Någon påpekar också att ett ultimatum kan leda till att Tidöpartierna får regera vidare.
– Vi ska inte redan nu säga att ”vi ska vara med, annars får det vara”, anser Gunilla Cederbom.
Strid om partiskatt
En annan fråga som kan få det att hetta till är frågan hur mycket partiets riksdagsledamöter, EU-parlamentariker, region- och kommunpolitiker ska betala i skatt till partiet. I dag gäller att de ska betala in allt över 37 530 kronor i månaden, efter skatt, från arvoden. Partistyrelsen vill minska partiskatten genom att höja gränsen till att den enskilde ska få behålla 41 700.
Men partidistriktet i Västerbotten och partiföreningen i Malmö säger nej. Andra tycker dock att partiets partiskatt blir för hög även med den förändring som partiledningen föreslår.




