Nyheter24
Annons

SJ ställer in mängder av tåg – tusentals resenärer påverkas

Publicerad: 27 apr. 2026, kl. 07:48
Uppdaterad: 27 apr. 2026, kl. 07:49
SJ har stoppat ett stort antal X2000-tåg efter ett hjulfel. Arkivbild. Foto: Oscar Olsson/TT

13 av X2 000-tågen har de aktuella hjulen och SJ har ställt in alla avgångar fram till 13-tiden på måndagen på grund av felsökningen.

SJ erbjuder ingen ersättningstrafik till berörda resenärer.

– Det är omöjligt att få fram. Det är sådana enorma volymer vi kör. Ett tåg tar 350 personer och det krävs en hel del bussar bara på en avgång och vi kör ju många avgångar i alla riktningar och på alla stationer, så det är inte aktuellt i dagsläget, säger Lina Edström på SJ.

Alla berörda resenärer är kontaktade

Det är heller inte möjligt att köra fler avgångar i eftermiddag när trafiken är igång igen.

Annons

— Men vi försöker se över om vi kan koppla ihop två X2 000, så att det blir två tåg i ett. Det är en möjlighet vi tittar på till eftermiddagen.

SJ har kontaktat alla berörda resenärer. Bolagets andra avgångar mellan de tre städerna som inte körs med snabbtågen X 2000 går som vanligt. Dessutom kör konkurrerande operatören VR.

Mer besked väntas under förmiddagen.

— Vi har nästa avstämningsmöte vid nio. Så efter det mötet vet vi säkert lite mer efter att fått rapport från avsyningen. Men just nu är planen att köra trafiken efter lunch någon gång.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
SJ ställer in mängder av tåg – tusentals resenärer påverkas