Nyheter24
Annons

Misstänkt skuggfartyg kan få segla vidare

Publicerad: 9 maj 2026, kl. 12:39
Uppdaterad: 9 maj 2026, kl. 12:39
Insatsstyrkan och Kustbevakningen på väg ut till det bordade fartyget Sea Owl 1 i mars. Foto: Johan Nilsson / TT

Kustbevakningen bordade fartyget, Sea Owl 1, den 12 mars efter misstankar om att det seglade under falsk flagg på svenskt territorialvatten.

Nu har fartyget flaggat om från Komorerna till Kamerun och Transportstyrelsen ser det därför inte längre som statslöst

”Transportstyrelsen har fått konfirmerat av den kamerunska Sjöfartsmyndigheten att fartyget nu är registrerat där. Det innebär i vårt vidare arbete att fartyget nu bedöms uppfylla kraven”, skriver Joakim Milton fartygsinspektör och sjökapten på Transportstyrelsen, till TV4 Nyheterna.

Pressansvarig Carolina Häggkvist på Kustbevakningen tror att fartyget släpps i närtid när allt administrativt arbete är klart.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons