MALMÖ. En 23-årig man är gripen för inblandning i mordet på Brödraskapet Wolfpacks 31-årige ledare på Volframgatan den 24 november 2011. Totalt har polisen fem misstänkta varav en 40-årig man sedan tidigare sitter häktad på sannolika skäl misstänkt för mord alternativt medhjälp till mord. Ytterligare en 32-årig man som avtjänar straff inom kriminalvården är misstänkt för medhjälp till mord och kommer snarast att transporteras till Malmö.
– En kille är inplockad. Men jag kan inte säga något om hur hans medverkan ser ut, säger Lars-Håkan Lindholm, informatör polisen i Malmö, till Nyheter24.
Vid tiotiden på tisdagen kommer polisen att hålla en presskonferens där spaningsledare Bo Lundqvist vid Länskriminalavdelningen i Skåne kommer att närvara.
- Tre av de män som är misstänkta för medhjälp till mord har tidigare varit anhållna i utredningen, men vi bedömer att misstankarna nu har stärkts ytterligare mot dem jämfört med när de blev frisläppta vid häktningsförhandlingen efter det tidigare frihetsberövandet, säger Bo Lundqvist i ett pressmeddelande.
Ytterligare två personer varav en 44 årig man är sedan den 3 december 2011 efterlyst och häktad i sin frånvaro misstänkt för mord. En 25 årig man är anhållen i sin frånvaro, misstänkt för medhjälp till mord. De två männen tros befinna sig utomlands.