MALMÖ. Ett av de uppmärksammadee morden i Malmö kan snart komma att få sin upplösning. På torsdagsmorgonen meddelar Malmöpolisen att en 28-årig man anhållits misstänkt för mordet på 48-årige Charles Limerius den 3 januari.
Nyheter24 har tidigare rapporterat om att polisen sagt att den som sköt Limerius visste vem han var ute efter. Offret var dock inte känt av polisen sedan tidigare.
28-åringen greps för vapenbrott den 12 mars och anhölls morgonen därpå för mord och delgavs misstanke, uppger polisen i ett pressmeddelande.
Det har tidigare förekommit uppgifter om att mordet på Charles Limerius och flera andra mord kan kopplas till internetrelaterade blufföretag. Polisen har dock varit förtegen.
– Vi kan inte kommentera de enskilda utredningarna. Vi kartlägger vad han har för kontakter och så får vi se, sa Linda Haddemo, informatör på Malmöpolisen, tidigare till Nyheter24.