Det var i onsdags som svenska TeliaSonera avslöjades av Uppdrag Granskning efter att de läckt information om oppositionella och andra oliktänkade till östeuropeiska säkerhetstjänster. De läckta uppgifterna ledde till gripande av både aktivister och journalister - men nu menar TeliaSoneras chef Lars Nyberg att ansvaret ligger hos politikerna och regeringen.
"När informationen från näten används för att bryta mot mänskliga rättigheter vilar ansvaret på regimerna. När det sker är det inte ett enskilt telebolag som är skyldigt", skriver han på DN Debatt.
"Alla som har mobil kan avlyssnas"
Nyberg menar också att det "självklart innebär ett dilemma" att vara verksam på platser vars demokrati inte liknar den västeuropeiska modellen.
Enligt företagschefen finns det alltid en risk för att bli avlyssnad.
"Den teknik som är avsedd för att kunna nå vem som helst var som helst, innebär också att alla som använder en mobiltelefon kan återfinnas och avlyssnas", fortsätter Nyberg.
Hans poäng går ut på att ansvaret alltid ligger hos de gällande länderna. Vilket i princip innebär att TeliaSonera kommer att fortsätta läcka kundinformation till säkerhetstjänster - så länge landets lagar tillåter dessa odemokratiska avlyssningsmetoder.
Läs hela inlägget här.