STOCKHOLM. Klockan var omkring tre på tisdagseftermiddagen när några elever på Globala gymnasiet på Södermalm i Stockholm fick syn på tre personer från Sverigedemokraternas ungdomsförbund, SDU, som kommit till skolan för att propagera för sin politik.
– De var inte inbjudna till skolan men så fick vi syn på dem nere vid entrén så vi sprang ner, säger en elev som vill vara anonym, till Nyheter24.
– Det var en politisk debatt på skolan som de inte var inbjudna till, men de kom ändå.
Ett fyrtiotal elever ska ha sprungit ner för att visa sitt missnöje mot SDU:arna.
– Vi gjorde en demonstration och började ropa slagord som "inga rasister på våran skola". Men de stod kvar ändå.
Polis ingrep mot eleverna
Enligt uppgifter från flera olika elever på Globala gymnasiet ska polisen ha kommit till skolan i samband med att personerna från SDU kom dit. Det är dock inget polisen bekräftar när Nyheter24 ringer upp, men kommenterar heller inte när, var eller vilka som kontaktat polisen. Annat än att det "är ett tiotal poliser som jobbar i samband med valturnéerna".
– SDU:arna bara stod där men poliserna började knuffa på oss och sa åt oss att backa för att vi inte fick komma för nära.
Eleven säger att hen upplevde stämningen från polisen som hotfull och att hela situationen kändes "luddig".
– Efter cirka två timmar gick de tre personerna från SDU därifrån men vi stod kvar för polisen hade tagit in en av eleverna i en polisbil och höll kvar hen länge. Så vi stod kvar tills hen släpptes.
Enligt eleven ska tre demonstranter ha anhållits och en blivit slagen. Något som även ska ha fångats på film.
Polisen tillbakavisar anklagelserna
Polisen tillbakavisar dock att det skulle ha förekommit våld eller gripanden.
– Nej, det stämmer inte. Det som har hänt är att tre SDU-ungdomar skulle dela ut flygblad på skolan när de omringades och det skanderades runt dem, säger Mats Brännlund, vakthavande befäl vid polisens länskommunikationscentral, till Nyheter24 och fortsätter:
– Så till slut var poliserna på plats tvungna att säga till, ge en ordningshållande befallning att nu måste ni hålla tyst. Men de slutade inte skandera. Det som hände då var att tre personer rapporterades för ohörsamhet mot ordningsmakt.
Enligt Brännlund avvisades två personer från platsen och kommer att rapporteras för ohörsamhet mot ordningsmakt.
Enligt uppgift till Nyheter24 ska polisen ha slagit mot demonstrerande elever?