Nyheter24
Annons

Elon Musk skickar meddelande till Norge

Publicerad: 4 juli 2025, kl. 23:30
Elon hyllar Norge. Foto: Evan Vucci/AP/TT & Ole Berg-Rusten/NTB/TT

Tesla har haft det tufft på den globala marknaden den senaste tiden. Men i Norge ser det helt annorlunda ut. Juni 2025 blev en riktig rekordmånad för elbilstillverkaren, med över 5 600 nyregistrerade bilar – majoriteten av dem Model Y.

Ämne:

Motor

Det är den bästa junimånaden någonsin för Tesla i Norge, och totalt den fjärde bästa månaden hittills.

Tesla sålde därmed mer än sex gånger så många bilar som märket på andraplats, vilket gör Norge till ett av få länder där företaget faktiskt presterar.

Samtidigt rapporterade Tesla i veckan att den globala försäljningen minskat med hela 13,5 procent under årets andra kvartal. Totalt levererades 384 122 bilar, jämfört med drygt 440 000 kvartalet innan.

”Som det går med Norge, så går det med resten av världen”

Den starka utvecklingen i Norge har inte undgått Elon Musk. På sin egen plattform X delade han ett inlägg som lyfte fram att 97 procent av alla nya bilar som såldes i Norge i juni var utsläppsfria.

Annons

– Som det går med Norge, så går det med resten av världen. Bilar med förbränningsmotorer kommer att bli som ångmaskinen – charmiga, men primitiva, skrev Musk.

Det är kanske inte så konstigt att Musk fokuserar på Norge, särskilt med tanke på Teslas vikande försäljning i resten av världen.

Halverad marknadsandel i Europa

I Europa har Teslas marknadsandel minskat kraftigt, enligt siffror från maj. Flera bedömare menar att företagets modellutbud börjar kännas föråldrat och att konkurrensen från både europeiska och kinesiska tillverkare blivit allt tuffare.

Dessutom har Elon Musks politiska engagemang väckt kritik. Det har till och med myntats ett begrepp, Tesla-skam, där konsumenter uppger att de avstår från att köpa märket på grund av Musks agerande. Några tydliga tecken på den trenden syns dock inte i Norge.

Annons

Musk och Trump krigar

Samtidigt pågår en politisk konflikt mellan Musk och USA:s tidigare president Donald Trump. Efter att Musk lämnade Trump-administrationen har tonen hårdnat rejält.

Musk har bland annat kritiserat Trumps senaste budgetförslag, som godkänts i senaten men fortfarande väntar på omröstning i representanthuset. Enligt Musk gynnar förslaget ”föråldrade industrier” istället för framtidsinriktade branscher.

Annons

Trump ger svar på tal

Trump har i sin tur slagit tillbaka via plattformen Truth Social:

– Elon kan få fler subventioner än någon annan person i historien, med bred marginal, och utan subventioner skulle Elon förmodligen behöva stänga sin butik och åka hem till Sydafrika, skrev Trump.

– Inga fler raketuppskjutningar, satelliter eller elbilsproduktion, och vårt land skulle spara en förmögenhet. Kanske borde vi få Dogen att noggrant granska detta? Massor av pengar att spara.

Trump, som tidigare stöttat Musk offentligt, menar nu att han hela tiden varit emot ett elbilsmandat.

– Det är löjligt, och har alltid varit en viktig del av min kampanj. Elbilar är fantastiska, men alla borde inte tvingas äga en, skrev Trump på X.


Kommentarer

Annons
Annons
Annons