Nyheter24
Annons

Du kan få få avgift på 20 000 kronor för missad bilservice

Publicerad: 24 apr. 2026, kl. 13:01
Bilväg och bilar som kör, samt en man på en bilverkstad.
En bilägare fick en chocknota på 20 000 kronor för missad bilservice. Foto: Pontus Lundahl/TT

En missad service kan bli dyr, särskilt för den som leasar bil privat. 

Dock visar ett nytt beslut från Allmänna reklamationsnämnden att bilägare inte alltid behöver acceptera en fast avgift rakt av.

Missad service kan bli en dyr affär

Privatleasing har länge varit ett vanligt sätt att köra en ny bil utan att köpa den. Men när bilen ska lämnas tillbaka kan oväntade kostnader dyka upp. Det kan handla om skador, övermil – eller om att bilen inte har servats enligt plan.

Annons

Den som leasar en bil ansvarar själv för att bilen underhålls och servas enligt tillverkarens intervall. Om servicen missas kan det i vissa fall påverka garantier och bilens värde.

Frågan är dock hur mycket en missad service får kosta.

Bilägare krävdes på 20 000 kronor

I ett nytt ärende hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN, hade en kund som privatleasat en bil debiterats 20 000 kronor av en bilhandlare för en missad service.

Den typen av avgift har blivit vanligare vid privatleasing. Motiveringen är ofta att bilens värde har minskat, bland annat eftersom garantier kan påverkas om serviceplanen inte följts, enligt Riksförbundet M Sverige.

Annons

Men i det här fallet gick ARN på kundens linje.

– Allt handlar om vad som står i avtalet, säger Olle Haglund, jurist på Riksförbundet M Sverige, i ett pressmeddelande.

Det blev avgörande för kunden

Det avgörande var inte bara att servicen hade missats. Enligt M Sverige handlade det framförallt om vad företaget faktiskt kunde kräva enligt avtalet – och vad företaget kunde bevisa.

Annons

– Ska en bilhandlare få ersättning för avvikande skick eller missad service måste beloppet styrkas. Företaget måste helt enkelt bevisa att bilens värde är 20 000 kronor lägre än andra jämförbara bilar, och det har man inte gjort, fortsätter Olle Haglund.

ARN ansåg alltså då att det inte räckte att ta ut en fast avgift på 20 000 kronor utan att kunna visa att bilen faktiskt hade minskat så mycket i värde.

"Saknade bilhandlaren rätt"

En annan viktig detalj var hur avtalet var formulerat. Enligt M Sverige gav avtalet inte bilhandlaren rätt att debitera kunden för ett sådant värdebortfall. Avtalet gav däremot möjlighet att debitera för reparationer och övermil – men ARN bedömde att en avgift för missad service inte var samma sak.

– Eftersom ARN inte anser att avgiften för missad bilservice är samma sak som vare sig en reparation eller ersättning för övermil saknade bilhandlaren rätt att debitera kunden för det, säger Olle Haglund i pressmeddelandet.

Annons

ARN tycker därför att bilhandlaren ska betala tillbaka hela beloppet till kunden.

Vad gäller vid privatleasing?

Privatleasing är inte samma sak som att köpa en bil. Du hyr bilen under en bestämd tid, ofta flera år, och det är avtalet som styr vad som gäller. Konsumentköplagen gäller alltså inte på samma sätt som när du köper en bil av en bilhandlare. Därför är det extra viktigt att läsa villkoren innan man skriver på.

I avtalet bör det framgå vad som händer vid exempelvis skador, övermil, utebliven service och andra kostnader vid återlämning.

Annons

Så gör du om du drabbas av missad bilservice

Om du har fått en liknande avgift för missad service bör du börja med att klaga skriftligt till leasinggivaren. Spara mejl, fakturor, avtal och annan dokumentation. Kommer du och företaget inte överens kan du vända dig till ARN.

ARN:s beslut är en rekommendation och inte en dom, men enligt myndigheten följer majoriteten av företagen besluten.

För den som har privatleasat bil kan beslutet ändå vara viktigt. Det visar att ett företag inte bara kan kräva en hög avgift – utan att avtalet ger stöd för det och utan att beloppet kan bevisas.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Du kan få få avgift på 20 000 kronor för missad bilservice