Sverigedemokraten Emma Altenhammar, 27, politisk sekreterare i Göteborg och en av partiets toppnamn inför nästa års riksdagsval, väckte stor uppmärksamhet när hon under partiets landsdagar i Örebro lade fram en motion med rubriken "Julefrid på riktigt".
Motionen gick ut på att Sverige borde införa en modern variant av den finska julfriden, en tradition som innebär att brott som begås under julhelgen anses som extra allvarliga.
Altenhammar föreslog då att detta skulle översättas till svensk lagstiftning genom att ge dubbla straff för alla brott som begås under julen, oavsett typ av förseelse, något som Alex Schulman och Sigge Eklund ägnade sig att kritisera och skämta om i deras podcast.

Dubbla straff för de som begår brott under jul
I hennes motion lyfts argumentet att juletiden är en särskilt känsloladdad period för många svenska familjer, och att brott under högtiden därför upplevs som extra kränkande, både mot individen och mot högtidens frid. Motionen tog också inspiration från Jimmie Åkessons jultal där han talade om att "införa julefrid" som ett sätt att värna om kulturtraditioner.
"Att sparka in en ruta, misshandla någon eller genomföra ett rån under denna särskilda tid ses där som dubbelt kränkande – mot individen och mot högtidens frid", skriver hon i motionen.

Hånades i Alex & Sigges podcast
I Alex & Sigges senaste avsnitt beskriver dem motionen som "väldigt dum", rättsligt orimlig och som något som skulle leda till absurda konsekvenser. Till exempel om gärningsmannen inte ens vet att det är jul eller om varken offer eller förövare firar högtiden. Konversationen gick ungefär så här:
"Det är jävligt dumt".
"Jag tycker är roligt".
"Men vänta, är det är det ett seriöst förslag?"
"Hon la fram det på SD:s partidagar."
De drev också med att ett sådant system skulle kräva att domstolen utredde varje individs högtider, från födelsedagar till "bastutid". Förslaget, enligt Schulman och Eklund, liknar mer ett sätt att väcka uppmärksamhet än genomtänkt kriminalpolitik.
Altenhammar redogör för Nyheter24 att hon själv lyssnat på podden.
– Jag lyssnade på avsnittet och tyckte själv att det var en ganska rolig och komisk tolkning av motionen, säger hon.
På frågan om hon lagt fram förslaget för att få publicitet svarar hon:
– Det är klart att man som politiker vill ha upp en fråga på agendan, uppmärksamheten från media var bieffekt i detta fallet. Såklart med blandade reaktioner, vissa har tyckt att förslaget har varit jättebra medan andra inte alls håller med, vilket är helt naturligt.
LÄS MER: Lars Adaktusson gör comeback i KD

"Intressant idé att lyfta igen"
Bakgrunden till motionen, berättar hon, kommer från Sverigedemokraternas partiledare:
– Jimmie Åkesson hade lovat julefrid i sitt jultal 2023. Tänkte att det var en intressant idé att lyfta igen och se om partiet faktiskt har eller hade tänkt agera på det, förklarar hon.
Hon betonar samtidigt att det inte var straffskärpningar i sig som var det centrala i hennes förslag, utan att uppmärksamma själva kulturtraditionen.
– För mig är inte straffskärpningarna vid juletider i förslaget det viktigaste, utan att lyfta konceptet av den finska julefriden som kulturfenomen.

Motionen avslogs – med hennes stöd
Trots att hon själv lagt fram motionen yrkar Altenhammar till slut på samma beslut som partistyrelsen: avslag.
– Nej, jag yrkade också i enlighet med partistyrelsens förslag till beslut om avslag och höll med i det yttrande som motiverade detta.
Hon framhåller att relevanta straffskärpningar är på gång ändå, genom regeringens pågående arbete med Petra Lundhs straffreform.
– Det som däremot är viktigare är Petra Lundhs utredning "En straffreform (SOU 2025:66)" där flera straffskärpningar föreslås. Utredningen bereds för närvarande i regeringskansliet och kan väntas medföra en lång rad straffskärpningar som varit efterlängtade i Sverige, avslutar hon.


