Nyheter24
Annons

Över 100 tips om efterlyst dubbelmördare

Publicerad: 4 juni 2022, kl. 23:21
En övervakningsbild på dubbelmördaren Stig Millehaugen från Oslos centralstation i onsdags. Foto: TT

Norsk polis säger att över 100 tips om var den förrymde dubbelmördaren Stig Millehaugen befinner sig har kommit in från allmänheten.

Ämne:

TT

Flera av tipsen beskrivs som relevanta.

— Vi har tagit emot information som har resulterat i nya undersökningar och uppföljningar, säger Grete Lien Metlid vid Oslopolisen till Verdens Gang.

Det rör sig bland annat om potentiella observationer av Millehaugen.

53-åringen är efterlyst efter att ha flytt under en obevakad permission. Polisen säger att Millehaugen tog ett flyg från Trondheim till Oslos flygplats, och därifrån en taxi till Oslos centralstation – men där tar spåren slut.

Millehaugen är internationellt efterlyst och alla svenska polisregioner har informerats om hans rymning. I fredags eftersöktes Millhaugen i ett hus i norra Bohuslän, men om han faktiskt var eller är i Sverige är oklart.

— Vi tar höjd för att han kan vara var som helst, både i Norge och i utlandet, säger Metlid.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons