Nyheter24
Annons

En och en halv meter snö begraver New York

Publicerad: 19 nov. 2022, kl. 14:55
Zaria Black i Buffalo i delstaten New York gräver fram bilen. Foto: TT

En snökanoneffekt, orsakad av varm luft från det stora sjösystemet, har lamslagit delar av norra och västra delstaten New York i USA. Som mest föll det över en och en halv meter snö under fredagen, och mer snö väntas.

Ämnen:

TT, USA

Snöstormen har varierat mycket i kraft lokalt. Värst har området söder om staden Buffalo drabbats, med nära 1,7 meter snö under en enda dag på vissa platser vid Eriesjön.

På andra platser har det snöat några enstaka centimeter.

Två människor har dött av hjärtproblem medan de röjde snö. Ett hus har knycklats ihop under snötyngden, och räddningstjänsten larmades för att hjälpa den boende att ta sig ut.

Många bilister som trotsat vädervarningar har fastnat i snön, och bärgningsbilar kämpar för att nå dem. Skolor har stängts och tåg- samt flygtrafik har ställts in.

Nödläge har utlysts i områdena kring Eriesjön och Ontariosjön.

Under den värsta stormen hittills i Buffalo, 2014, föll lokalt två meter snö under tre dagar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons