Nyheter24
Annons

EU enat om försvarsupphandling

Publicerad: 28 juni 2023, kl. 10:14
En kolonn med svenska Stridsfordon 90 under övning. Arkivfoto. Foto: Fredrik Sandberg/TT

EU:s medlemsländer och EU-parlamentet är överens om hur man ska arbeta för fler gemensamma upphandlingar inom försvarsindustrin.

Ämnen:

TT, EU

En uppgörelse om det som fått EU-förkortningen Edirpa nåddes sent i tisdags och innebar bland annat att upphandlingar där minst tre länder är inblandade delvis ska kunna göras med EU-pengar.

I reglerna ingår att man företrädesvis ska använda sig av fabriker och resurser inom EU eller EES (Liechtenstein, Norge och Island) och att Edirpa-pengar inte får gå till länder som "inte respekterar goda grannlands-relationer".

Uppgörelsen följdes under natten mot onsdagen även av klartecken om nya regler för tillgång till data. Båda uppgörelserna är bland de sista som görs under Sveriges ordförandeskap i ministerrådet och ska nu bekräftas formellt av medlemsländerna och EU-parlamentet innan de kan träda i kraft.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons