De som tidigare kunde räkna med att släppas villkorligt efter att ha avtjänat 50 procent av strafftiden ska nu släppas efter 40 procent av tiden.
— Om vi inte agerar nu riskerar vi stå inför hela fångvårdens kollaps. Och att lag och ordning helt bryter samman, säger justitieminister Shabana Mahmood på en presskonferens utanför fängelset Five Wells i Wellingborough.
Hon betonar att det handlar om en krisåtgärd som ska ses över om 18 månader. Planen kommer enligt BBC att sjösättas i september.
Att Labourregeringen skulle agera stod klart redan före valet föra veckan, då den förra regeringen fickhård kritik för den misskötta fångvården som blev en valfråga.
— De lämnade över makten och gav oss en tidsinställd bomb, säger Mahmood.
Fångar som dömts för bland annat grova våldsbrott, sexualbrott, stalkning, våld i nära relationer eller kontrollerande beteende exkluderas från tidigare frigivning.
Åtgärden tros frigöra knappt 5 000 platser i fängelserna. Enligt AFP sitter för tillfället 87 505 personer i brittiska fängelser, bara 1 450 cellplatser finns tillgängliga.