Nyheter24
Annons

Ungern kan fällas för hbtq-lagar

Publicerad: 5 juni 2025, kl. 11:10
Ungerns premiärminister Viktor Orbán på väg in till ett europeiskt toppmöte i Albanien i mitten av maj. Arkivbild. Foto: Leon Neal/AP/TT

Ungerns förbud och begränsningar av hbtq-material strider mot EU-rätt och undergräver grundläggande rättigheter, anser en av EU-domstolens generaladvokater.

Orden uttalas i advokatens förslag till utslag i det fall där EU-kommissionen dragit Ungerns omstridda lagar från 2021 inför rätta.

Lagarna begränsar bland annat uppvisandet för minderåriga av homosexualitet i reklam och tv. Kritiken har varit stark, samtidigt som Ungerns regering försvarat sig med att man endast strävar efter att skydda barn mot ”pedofili”.

Domstolen väntas dock avfärda det argumentet.

”Ungern har inte lagt fram några bevis för den potentiella risken att minderårigas sunda utveckling kan skadas av innehåll som beskriver hbtq-personers vanliga liv. (Lag)Ändringarna bygger därför på värdeomdömet att homosexuellas och icke-cispersoners liv inte har samma värde eller status”, skriver generaladvokaten Tamara Capeta i sitt förslag till utslag.

Själva domen väntas först senare i år.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons