Kim klippte i veckan bandet till Wonsan-Kalma, en särskild zon tillägnad turister i en skyddad vik på ostkusten, uppger det hårt styrda landets statliga medier.
På nyhetsbyråbilder tittar han ut över hotell, vattenparker och en lång sandstrand.
— En av de största framgångarna i år, sade ledaren, enligt det statliga propagandaorganet KCNA, och talade vidare om projektet som "det stolta första steget" i en strävan att utveckla turismen i det annars slutna Nordkorea.
Wonsan-Kalma uppges öppna för inhemska besökare på tisdag i nästa vecka. Men västliga experter säger redan att turistorten, som ska ha plats för 20 000 gäster, inte kommer att gå ihop med endast nordkoreanska gäster.
Militärt samarbete
Frågan är då vilka utlänningar som ska lockas dit. Efter de stängda gränserna under pandemin är det hittills endast ryska paketresor som börjat tillåtas till Nordkorea, från och med i februari i fjol.
Det har gått hand i hand med ett utökat militärt samarbete mellan länderna, där Kim Jong-Uns kollega Vladimir Putin behövt förstärkningar till sitt anfallskrig i Ukraina.
Och även turismen verkar fortsätta stärkas. I veckan har de första direkttågen mellan huvudstäderna Moskva och Pyongyang efter pandemin kommit fram, rapporterar den statligt styrda ryska nyhetsbyrån Tass. Med över åtta dygns restid, och mer än 6 000 kilometer, beskrivs rutten som världens längsta.
Lee Sangkeun vid den statliga sydkoreanska tankesmedjan INSS säger till nyhetsbyrån AP att ryssar troligen snart kan åka på solsemester till Wonsan-Kalma.
”Sagolika möjligheter”
Vad gäller Nordkoreas andra stora granne är det mer oklart.
— Det verkar finnas frågor som Nordkorea ännu inte löst i relationen till Kina. Men landet har lagt för mycket pengar på turism, och planerar ännu mer – för att få valuta för pengarna kan de i längden inte motstå kinesiska turister.
När västerlänningar kan tänkas vara välkomna igen står skrivet i stjärnorna, trots att USA:s president Donald Trump signalerat att han vill återuppta de goda förbindelser han tidvis under sin förra mandatperiod hade med Kim Jong-Un.
— Jag tror han har sagolika möjligheter till semesterboenden, sade Trump i vintras om Kims storstilade planer för turism.
— Han har mycket kust.
