Efter veckans våldsamheter i Sweida i södra Syrien började den syriska regeringen dra tillbaka sina styrkor från området på onsdagskvällen. Enligt USA hade ett avtal om att ”återställa lugn” då upprättats mellan parterna.
Ett dygn senare kom dock rapporter om att drusiska milismän attackerat beduinsamhällen, enligt statliga syriska nyhetsbyrån Sana.
Den syriska interimspresidentens kansli anklagar nu ”laglösa styrkor” – regeringens term för drusiska grupperingar i Sweida – för att bryta mot överenskommelsen. I ett uttalande skriver kansliet att det bland annat förekommer ”fruktansvärt våld” mot civila som ”helt strider mot överenskommelsens skyldigheter”.
Bröt ut i söndags
Sammandrabbningarna mellan druser och beduiner bröt ut i söndags, vilket ledde till att syriska regeringsstyrkor placerades ut i ett försök att stävja våldet. Styrkorna har samtidigt anklagats för att döda civila druser.
Våldet har slagit hårt mot Sweida, med plundrade affärer, nedbrända hem och döda kroppar på gatorna.
— Av det jag såg av staden i dag såg det ut som som att den precis hade varit med om en naturkatastrof, sade en läkare på platsen till nyhetsbyrån AFP under torsdagen.
”Systematiskt dödande”
Regeringens inblandning i Sweida har lett till att Israel genomfört flyganfall mot bland annat Syriens försvarsdepartement i Damaskus, med motivering att Israel vill försvara druser och minska syriska regeringsstyrkors närvaro i sydvästra Syrien.
Det brittiskbaserade Syriska mäniskorättsobservatoriet (SOHR) säger till nyhetsbyrån AP att fler än 80 civila, främst druser, dödats ”systematiskt” i vad som beskrivs som ”fältavrättningar”.
— Det här är inte individuella handlingar, utan systematiska, säger SOHR-chefen Rami Abdul-Rahman till AP.
Närmare 600 människor har dödats i sammandrabbningarna sedan i söndags, enligt SOHR.