Nyheter24
Annons

Brasilien: Bolsonaro tvingas bära fotboja

Publicerad: 18 juli 2025, kl. 15:14
Uppdaterad: 18 juli 2025, kl. 19:36
Expresidenten Jair Bolsonaro tvingas bära fotboja. Foto: Luis Nova/AP/TT

Brasiliens högsta domstol ålägger den kuppanklagade expresidenten Jair Bolsonaro att bära fotboja.

Domstolen har också beslutat att Bolsonaro ska avbryta all kontakt med sin son Eduardo Bolsonaro, en brasiliansk politiker som för närvarande bor i USA och är känd för sina nära band till USA:s president Donald Trump. Dessutom förbjuds expresidenten att använda sociala medier. Under fredagen genomförde även brasiliansk polis en husrannsakan i Bolsonaros hem.

Högerradikale Bolsonaro, som styrde Brasilien mellan 2019 och 2022, står inför rätta för att ha försökt iscensätta en statskupp efter valnederlaget 2022. Han anklagas också för att ha lett en ”kriminell organisation” som planerade att förhindra den nuvarande presidenten Lula da Silva från att komma till makten.

Den 70-årige Bolsonaro avvisar anklagelserna om kuppförsök och kallade beslutet för den ”yttersta förnedringen” när han lämnade justitiedepartementets kontor på fredagen. Han har tidigare beskrivit den pågående rättegången som en ”häxjakt”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons