Annons

Representanthuset stängs – stoppar Epstein-debatt

Publicerad: 22 juli 2025, kl. 15:18
Uppdaterad: 22 juli 2025, kl. 18:50
Representanthusets talman, republikanen Mike Johnson, får frågor om Epstein-dokumenten. Foto: J. Scott Applewhite/AP/TT

USA:s representanthus kommer att hålla stängt från torsdag fram till september. Det meddelar talman Mike Johnson. Anledningen är att han vill stoppa försök från Demokraterna att debattera och rösta om att publicera hemligstämplade dokument i Epstein-utredningen.

Jeffrey Epstein fortsätter att spöka för Republikanerna. Representanthusets talman Johnson – som förra veckan uppmanade justitiedepartementet att offentliggöra utredningen om den numera döde finansmagnaten – ser nu till att stoppa en snar omröstning om att släppa samma dokument.

Kammaren skulle enligt ordinarie schema arbeta veckan ut för att sedan ta sommarlov. Men nu har talmannen beslutat att skicka hem politikerna redan efter onsdagens planerade omröstningar i andra frågor. Han säger att han gör det för att stoppa ”politiskt spel” från Demokraterna och ”ge Vita huset utrymme” att själva släppa den information som anses nödvändig.

Ska höra Maxwell

Beskedet om ett tidigt sommarlov kommer bara timmar efter att att justitiedepartement vill förhöra Epsteins före detta flickvän Ghislaine Maxwell, som dömdes för att ha hjälpt finansmannen att sexuellt utnyttja minderåriga flickor.

Om Maxwell "har information om någon som har begått brott kommer FBI och justitiedepartementet att lyssna på vad hon har att säga", skriver biträdande justitieminister Todd Blanche i ett inlägg på X.

Annons

Kontakten med Maxwells advokater sågs som en del av justitiedepartementets försök att framstå som transparent efter hård kritik från delar av Trumps väljarbas över ett tidigare beslut att inte offentliggöra fler dokument i Epstein-utredningen.

Skulle avslöja elit

Missnöjet har sin grund i Maga-rörelsens förväntningar på att dokument från Epstein skulle avslöja namn ur Demokraternas led och USA:s liberala elit. Men även Donald Trump har identifierats som en person "i Epsteins kretsar", och presidenten har både försökt få sin anhängare att glömma hela historien och uppmanat att dokumenten ska släppas.

Epstein, som tog sitt liv i en fängelsecell i New York 2019 i väntan på rättegång, utnyttjade enligt myndigheterna minderåriga sexuellt hundratals gånger under mer än ett decennium och riktade sig mot sårbara flickor så unga som 14 år.

Han hade inte kunnat göra detta utan hjälp från Maxwell, hans mångåriga partner, enligt åklagarna. Hon dömdes år 2022 till 20 års fängelse.

En åklagare i New York pekar på en bild på Ghislaine Maxwell och hennes tidigare pojkvän, sexförbrytaren Jeffrey Epstein vid en presskonferens i New York 2020. Arkivbild.
En åklagare i New York pekar på en bild på Ghislaine Maxwell och hennes tidigare pojkvän, sexförbrytaren Jeffrey Epstein vid en presskonferens i New York 2020. Arkivbild.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons