Nyheter24
Annons

Nordkorea nobbar dialog med syd

Publicerad: 28 juli 2025, kl. 02:52
Uppdaterad: 28 juli 2025, kl. 03:26
Kim Yo-Jung, syster till nordkoreanska ledaren Kim Jong-Un. Arkivbild. Foto: KCNA/Korea News Service via AP/TT

Nordkorea har inget intresse av att föra en dialog med Sydkorea, meddelar systern till diktatorn Kim Jong-Un.

"Oavsett vilken politik som antas och vilket förslag som än läggs fram i Seoul, har vi inget intresse av det och det finns varken anledning att träffas eller någon fråga att diskutera", meddelar Kim Yo-Jung via det slutna landets propagandaorgan KCNA.

Det är det första uttalandet från Nordkorea gällande Sydkoreas nye president Lee Jae-Myung, som lovat att försöka ”återställa förtroendet” mellan länderna och försöka inleda ”förutsättningslösa” samtal för att lätta på spänningarna.

Lee, som valdes i juni, har redan stoppat propagandasändningar som riktats via högtalare mot Nordkorea, vilket i sin tur fått grannen i norr att upphöra med sina motsvarande sändningar.

Spänningarna på Koreahalvön försämrades under tidigare sydkoreanske presidenten Yoon Suk-Yeols tid på posten. Han fälldes i sin tur för riksrätt, anklagad för upprorsförsök med anledning av att han i december förra året utlyste ett plötsligt undantagstillstånd med krigslagar.

De båda länderna har aldrig slutit fred efter kriget 1950-1953, utan ett vapenstillestånd gäller fortfarande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons