Nyheter24
Annons

USA avfärdar nya israeliska attacker mot Qatar

Publicerad: 16 sep. 2025, kl. 00:52
Uppdaterad: 16 sep. 2025, kl. 01:26
President Donald Trump i Vita huset på måndagen. Foto: Alex Brandon/AP/TT

USA:s president Donald Trump insisterar på att Israels premiärminister Benjamin Netanyahu inte kommer att attackera mål i Qatar igen.

— Han kommer inte att slå till mot Qatar, sade Trump till reportrar i Vita huset på måndagen.

Det var i förra veckan som Israel släppte tio bomber över ett bostadsområde i Qatars huvudstad Doha, vilka dödade flera personer varav fem hamasmedlemmar.

Efter måndagens möte med USA:s utrikesminister Marco Rubio kom inga besked om att Netanyahu utesluter framtida attacker. Donald Trump har tidigare framhållit att han ser Qatar som en allierad till USA och attacken uppges ha väckt rejäl irritation i Washington.

USA är samtidigt nära allierat med Israel, som i sin tur understrukit att attacken genomfördes ”helt självständigt”.

USA har bland annat en militärbas i Qatar, och tidigare i år gav landets styre ett lyxplan till Donald Trump som gåva.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons