Nyheter24
Annons

Projicerade bilder på Trump och Epstein – greps

Publicerad: 17 sep. 2025, kl. 02:06
Uppdaterad: 17 sep. 2025, kl. 02:56

Fyra personer har gripits sedan bilder av USA:s president Donald Trump och den döde sexförbrytaren Jeffrey Epstein projicerats på Windsor Castle utanför London, inför presidentens möte med Storbritanniens kung Charles och drottning Camilla.

Polisen uppger att de fyra gripna är vuxna, och att de är misstänkta för illvillig kommunikation efter en ”otillåten projicering”, rapporterar Reuters.

Bilderna visades under tisdagskvällen, i samband med att Trump anlände till Storbritannien. Bland annat visades nyhetsrubriker, bilder av Trump och Epstein bredvid varandra men även en bild av Epstein som går bredvid Storbritanniens prins Andrew.

Den senaste tiden har turerna kring Donald Trumps koppling till Epstein intensifierats allt mer, bland annat på grund av att ett brev som Trump sägs ha skickat till Epstein offentliggjorts. Trump nekar till att det är han som skrivit det. Presidenten har också stämt tidningen The Wall Street Journal efter publiceringar om Trump och Epstein.

Storbritanniens prins Andrew har också haft kopplingar till Epstein, något som skakat det brittiska kungahuset.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons