”Vi vill att Venezuela omedelbart tar emot alla fångar och personer från mentalsjukhus som tvingats in i USA”, skrev Donald Trump på plattformen Truth Social.
”Tusentals människor har skadats svårt och till och med dödats av dessa ’monster’”.
Presidenten tillade med versaler: ”Få ut dem ur vårt land, omedelbart, annars blir priset ni får betala ofattbart!”
I fredags anklagade Venezuela USA för att föra ett ”oförklarat krig” i Karibien och uppmanade FN att utreda USA som dödat över ett dussin påstådda knarksmugglare på båtar de senaste veckorna. Senast under lördagen uppgav Trump att tre påstådda knarksmugglare dödats.
Washington har skickat krigsfartyg till internationella vatten utanför Venezuelas kust, understödda av F-35-stridsflyg, i den största amerikanska flottinsatsen i Karibien på årtionden. Något som har väckt farhågor om att USA planerar att angripa venezuelanskt territorium.
Attackerna har utlöst debatt eftersom narkotikasmuggling i sig inte ger dödsstraff enligt amerikansk lag, och Washington har inte gett några konkreta bevis för att de mål som attackerats faktiskt smugglade droger.