Nyheter24
Annons

Flera döda i Ukrainaattack – Polen i beredskap

Publicerad: 28 sep. 2025, kl. 07:18
Uppdaterad: 28 sep. 2025, kl. 09:18
Polisen undersöker resterna av en drönare efter en attack mot Zaporizjzja på lördagen. Foto: Kateryna Klochko/AP/TT

Minst fyra personer har dödats och flera har skadats i ryska attacker mot Kiev och Zaporizjzja natten mot söndagen. Attackerna fick grannlandet Polen att skicka upp sina stridsflygplan.

Flyglarm ljöd över Kiev under natten och enligt den lokala militära ledningen attackerade Ryssland med hundratals drönare och robotar.

Ukrainska myndigheter uppgav på söndagen att minst fyra personer dödats i attackerna. En av de dödade var en 12-årig flicka. Minst 27 personer ska ha skadats i attackerna mot Kiev.

Även Zaporizjzja-regionen har attackerats under natten och där ska minst fyra personer ha skadats.

”Ryssland genomförde ännu en massiv flygräd mot ukrainska städer medan människor sov”. Återigen förstörde hundratals drönare och missiler bostadshus och orsakade civila offer”, skrev utrikesminister Andrij Sybiha på X.

Polen meddelade på X att landet har skickat ut stridsflygplan i sitt luftrum och satt markbaserade luftförsvarssystem i högsta beredskap som svar på de ryska attackerna mot Ukraina.

Agerandet var förebyggande och inriktat på att säkra polskt luftrum och att skydda medborgarna, uppgav den polska försvarsmakten.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons