Nyheter24
Annons

Iran: Amerikansk-israelisk spionring sprängd

Publicerad: 11 nov. 2025, kl. 17:23
Demonstranter kliver över israeliska och amerikanska flaggor vid en manifestation utanför den före detta amerikanska ambassaden i Teheran den 4 november. Foto: Vahid Salemi/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

USA

Nätverket har avvecklats i samordnade operationer runt om i landet efter ”flera etapper av observation, övervakning och andra underrättelseåtgärder”, uppger Irans revolutionsgardes underrättelseorganisation i ett uttalande.

Inga detaljer ges om när tillslagen ska ha skett, eller hur många som gripits.

Över 1 000 människor dödades, enligt iranska uppgifter, i Israels överaskningsattacker i juni mot militära anläggningar och kärnenergianläggningar i Iran. Teheran svarade med robot- och drönarattacker mot Israel.

USA gick också in i kriget med en natts bombattacker mot iranska kärnenergianläggningar.

Ett eldupphör mellan Israel och Iran har rått sedan den 24 juni.

I oktober skärpte Iran straffet för personer som döms för spioneri för Israels och USA:s räkning. Sedan dess har flera personer hängts anklagade för att ha spionerat för Israel.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons