Nyheter24
Annons

”Arktiska allierade” överens om mer samarbete

Publicerad: 22 maj 2026, kl. 16:13
Uppdaterad: 22 maj 2026, kl. 16:13
De sju arktiska allierade ländernas utrikesministrar vid fredagens möte. Foto: Julia Demaree Nikhinson/AP/TT

Det är de ”arktiska allierade” – Sverige, Finland, Danmark (inklusive Grönland och Färöarna), Norge, Island, USA och Kanada – som enats i samband med Natomötet i Helsingborg.

”I dag har vi kommit överens om att fördjupa vår dialog kring säkerhetsutmaningarna i Arktis och höga nord", lyder uttalandet på regeringens sajt.

Samarbete är ”viktigare än någonsin” eftersom ”Europa och Kanada tar större ansvar för avskräckning och försvar i regionen".

Länderna är också överens om att låta sina experter koordinera i frågor som rör resursutvinning och ekonomisk utveckling i området, bland annat vad gäller ”forskningssäkerhet, granskning av investeringar samt modernisering och skydd av kritisk infrastruktur”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons