Nyheter24
Annons

Socialdemokraterna backar brett i Danmark

Publicerad: 19 nov. 2025, kl. 01:04
Statsminister Mette Frederiksen (S) tar på sig ansvaret för Socialdemokraternas tillbakagång. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Rösträknandet pågår fortfarande men det står redan nu klart att Socialdemokraterna inte får några mandat alls i ökommunerna Fanø och Læsø.

— Det blir allt svårare att vara det partiet som omfamnar alla danskar. Under de kommande dagarna kommer vi naturligtvis att se över vad som ligger bakom det här, säger statsminister Mette Frederiksen.

I det traditionellt starka S-fästet Fredrikshamn har ett kommunalt övertagande av hamnen i staden bidragit till att Socialdemokraterna tappat från drygt 57 procent av rösterna 2021 till 26,1 procent i år, enligt det preliminära resultatet. Partiet har tappat platsen som kommunens största till Venstre, som fått 30,2 procent.

I Köpenhamn syns en vänstervåg som kan innebära att Socialdemokraterna för första gången på över hundra år tappar överborgmästarposten i den danska huvudstaden.

— Till syvende och sist är det mitt ansvar, säger Mette Frederiksen om tillbakagången i landet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons