Israel har använt ordet ”förebyggande” för att rättfärdiga lördagsmorgonens attacker mot Iran.
Enligt folkrätten får man använda militärt våld mot en annan stat i självförsvar. De flesta länder är överens om att man där kan räkna in situationer där ett omedelbart förestående angrepp är på gång.
Att däremot tänja på begreppet ytterligare anses inte godtagbart.
— Då gäller det så kallat förebyggande självförsvar, där man hänvisar till ett mer avlägset och diffust hot. Det var ett resonemang som George W Bush använde i samband med Irakkriget 2003, säger Mark Klamberg, professor i folkrätt vid Stockholms universitet.
— Det finns inget stöd för det i olika rättsfall eller då internationella domstolar uttalat sig.
Mitt under förhandlingar
Samtidigt valde USA och Israel att gå till attack mitt under pågående förhandlingar mellan Washington och Teheran om Irans kärnenergiprogram. Så sent som i fredags kväll uppgav medlare att Iran var redo att göra betydande eftergifter.
— Det visar att det fanns ett alternativt sätt att hantera det här problemet (oron för att Iran utvecklar kärnvapen) på.
Även USA:s president Donald Trump hänvisar till Iran som ett hot mot det amerikanska folket. Han har också framställt Washingtons attacker som en möjlighet för Irans folk att störta en brutal och förtryckande regim.
Men något stöd för att använda våld med argumentet att undsätta en annan befolkning, utan godkännande från FN:s säkerhetsråd, finns inte i folkrätten.
— Det har funnits en diskussion om att förändra folkrätten på den punkten. Men den diskussionen dog i stort sett i samband med Irakkriget, då många tyckte att USA missbrukade det resonemanget.
Försiktiga uttalanden
Mark Klamberg betonar att han har full sympati för Irans folk och att de här rätt till demokrati. Men han frågar sig hur hjälpsamma den här typen av militära ingripanden är.
— Om man ser på tidigare exempel där man har försökt införa demokrati med våld så har det inte gått så bra.
Norge och Spanien har kritiserat attackerna mot Iran. Men tunga västländer som Tyskland, Frankrike och Storbritannien har i stället fokuserat på Irans motattacker.
— Om man låter användandet av förebyggande självförsvar passera så ska man komma ihåg att andra stater kan använda samma resonemang men då mot ens egna intressen, säger Mark Klamberg.


.jpg)

.jpg)