Videon som visar hur fyra marinkårssoldater kissar på lik och skrattar har upprört människor över hela världen. Men under söndagen försvarades soldaterna av republikanske presidentkandidaten Rick Perry. Han kallade incidenten "ett misstag".
– Uppenbarligen kommer 18- och 19-åriga ungdomar begå misstag allt för ofta, och det är vad som hänt här, sa han i en intervju under söndagen, skriver New York Post.
Efter videon har flera amerikanska ledare fördömt soldaternas handling och krävt att de åtalas. Rick Perry hävdar dock att det skulle sända ut ett "riktigt dålig budskap" om Obama-administrationen beslutar att åtala soldaterna. Perry menar att det inte rör sig om någon kriminell handling, utan ett "disciplinbrott" eller ett pojkstreck.
– Det som verkligen upprör mig är den här överdrivna retoriken från administrationen och deras förakt för militären. Visst begick de ett misstag och de ska bli straffade. Men att se det som en kriminell handling, det är ett riktigt dåligt budskap, fortsatte Perry.