INTERNET. Den internationella hackergruppen Anonymous hånar FBI och den engelska polisen. I fredags publicerade man en video på Youtube med ett samtal mellan representanter från FBI och Scotland Yard. Under samtalet diskuterar poliserna olika åtgärder mot hackare. De pratar bland annat om hur de har spårat personer i Anonymous, samt vilka datum de planerar att arrestera hackarna. De redogör även för vilka bevis de har.
Båda polismyndigheter har bekräftat läckan och meddelar att de utreder händelsen. På ett twitterkonto länkat till Anonymous stod att läsa: "FBI lär undra hur vi hela tiden är kapabla att läsa deras interna kommunikation".
- Informationen var avsedd enbart för polismyndigheter och har erhållits illegalt. Vi har inlett en utredning för att identifiera och gripa de ansvariga, meddelar FBI, skriver BBC.
Många attacker
Anonymous har den senaste tiden stått för en rad attacker. Framför allt har man riktat in sig på regeringar. I januari attackerades flera amerikanska myndighetssidor efter en samordnad attack. För bara några dagar sen gick hackergruppen till attack mot den irländska regeringen.
Under lördagen kom turen till Sverige. Vid lunchtid gick Anonymous till attack mot den svenska regeringens hemsida. Attacken genomfördes i samband med demonstrationerna mot Acta.
Hackergruppen tros ha fått tag på inspelningen som en ljudfil genom ett mejl. Många menar att den offentliggjorda inspelningen är ytterst pinsam för cyberpoliserna.