WASHINGTON. En bild på ett tidningsurklipp som lades upp på Facebook lamslog en skola i staden Naches i Washington nyligen. I artikeln står det att en elev på skolan tagit sitt liv.
Eftersom artikeln såg ut att komma från en papperstidning fick ryktet stor spridning på skolan. Så stor att en lärare på skolan ringde upp den aktuella elevens mamma för att berätta om nyheten. Mamman bröt ihop av samtalet.
Rörde upp känslostormar
Samtidigt befann sig den ovetande sonen hemma i familjens bostad med sin pappa.
– Hjärtesorgen det här har orsakat vår familj och andra barn på skolan.., förklarar den rejält upprörda mamman för en lokal tevestation, enligt New York Daily News.
Två elever ska ligga bakom bilden
Enligt den fejkade artikeln ska eleven ha tagit livet av sig på grund av rädsla för en annan elev på skolan. Två elever misstänks ha varit inblandade i skapandet och spridandet av fejknyheten, men de är inte misstänkta för något brott.
Varför de skapade och postade inlägget på Facebook är ännu oklart.
– Jag är rädd. vill någon skada min son, undrar mamman enligt New York Daily News.