Nyheter24
Annons

Viktigt bevis: Philip Manshaus filmade sin attack mot moskén

Publicerad: 12 aug. 2019, kl. 20:05
Uppdaterad: 12 aug. 2019, kl. 23:38
Terrormisstänkte-Philip-Manshaus-ska-ha-filmat-attentatet
Terrormisstänkte Philip Manshaus ska ha filmat attentatet Foto: Privat/NTB Scanpix, Cornelius Poppe

Nyheter24 har tidigare skrivit om hur Philip Manshaus, 21, häktas i fyra veckor misstänkt för mord och terrorbrott

Under en poliskonferens som polisen höll under måndagkvällen framgår det att en GoPro kamera har använts för att filma moskéskjutningen. Något som polisen beskriver som ett av de viktigaste bevismaterialen i fallet. 

Tips för ett år sedan 

Redan för ett år sedan ska den norska säkerhetspolisen fått tips om mannen, något myndigheten då inte gjorde en större sak av. 

– Tipset var vagt och tydde inte på några förestående terrorplaner, säger PST-chefen Hans Sverre Sjøvold

Nu, ett år senare, är mannen både misstänkt för terrorbrott och mord på sin 17-åriga styvsyster – varav en kamera blivit en särskild viktig del av polisen bevismaterial.

Philip Manshaus
21-åringen kom till rättssalen blåslagen. Skadorna ska han ha fått när han övermannades i moskén, enligt hans advokat. Bildkälla: Cornelius Poppe/NTB Scanpix

Kamera och flera vapen 

GoPro kameran ska ha suttit på en hjälm som 21-åringen burit under dådet. Utöver detta ska mannen även haft på sig flera vapen, främst jaktvapen. 

Annons

– Vi tror att flera av vapnen var lagligt registrerade i hans hushåll. Vi vet inte vilka av vapen som var lagliga och inte, säger polisen under pressträffen.

Sedan dådet har Vibeke Hein Bæra, biståndsadvokat till Manshaus pappa, meddelat att familjen tar starkt avstånd från attacken under lördagen, skriver Aftonbladet.

Läs även: 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons