Nyheter24
Annons

"Svennis" kommer till Idrottsgalan: "Bara glada"

Publicerad: 18 jan. 2024, kl. 11:24
Uppdaterad: 18 jan. 2024, kl. 11:44
'Svennis' kommer till Idrottsgalan på måndag. Arkivbild. Foto: Christine Olsson/TT

"Svennis" berättade i en intervju i Sveriges Radio förra veckan att han var svårt sjuk i cancer och har "som bäst ett år kvar att leva". Sedan dess har han hyllats världen över.

Det är oklart om 75-åringen kommer att hyllas på något specifikt sätt på Idrottsgalan, som för första gången arrangeras på Friends arena i Solna.

— Inte som jag kan säga i dag. Men det är oceaner av tid tills på måndag. Just nu är vi bara glada att han kan och vill komma, säger Stephan Rimér.

Sven-Göran Eriksson har haft en framgångsrik tränarkarriär. Den tog fart i Degerfors 1977 innan han två år senare tog över IFK Göteborg. Med "Blåvitt" skrev han historia när han förde klubben till seger i Uefacupen 1982.

Han har även lett storklubbar som Benfica och Lazio, där han, med respektive lag vann serien.

Mellan 2001 och 2006 ledde Sven-Göran Eriksson också det engelska herrlandslaget där han ledde dem till kvartsfinal i tre raka mästerskap: VM 2002, EM 2004 och VM 2006.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons