Nyheter24
Annons

AIK straffas efter skandalen: "Konstigt beslut"

Publicerad: 15 maj 2025, kl. 17:24
AIK straffas efter incidenten under den allsvenska hemmapremiären. Arkivbild. Foto: Claudio Bresciani/TT

Under AIK:s allsvenska hemmapremiär mot Norrköping kastades föremål in som träffade en av domarna. Nu bestraffas klubben – och måste sätta upp nät framför delar av läktaren. Jag hade inte väntat mig det, säger AIK:s klubbdirektör Fredrik Söderberg till Aftonbladet.

Med en kvart kvar av säsongens första allsvenska match på AIK:s hemmaarena, Strawberry arena, kastades flera föremål in mot en av de assisterande domarna och matchen avbröts tillfälligt.

Nu väljer SvFF:s disciplinnämnd att straffa klubben för händelsen, trots att AIK själva agerade redan till nästa hemmamatch genom att bland annat sätta upp ett skyddsnät.

Mellan den 18 maj och 31 juli måste AIK sätta upp ett "nät eller annat skydd" framför läktarsektion 111 till 115, skriver SvFF i beslutet.

Något som klubbdirektör Fredrik Söderberg ställer sig mycket kritisk emot.

— Det är ett väldigt konstigt beslut. Jag hade inte väntat mig det, säger han till Aftonbladet och fortsätter:

— Vi har agerat precis som man ska enligt fotbollens regelverk. Efteråt har vi inte haft några problem med inkastade föremål. Vi har bevisat att vi har fått bukt med problemet som var under den matchen. Det var naturligtvis en allvarlig incident som inte hör hemma på en fotbollsläktare, men beslutet markerar mot något som vi bevisligen redan fått ordning på.

Perioden innefattar fyra allsvenska hemmamatcher för AIK, och på söndag väntar ett Stockholmsderby mot toppkonkurrenten Hammarby.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons