I och med den mållösa tillställningen i Guayaquil trillar Brasilien ned till fjärdeplatsen i det sydamerikanska VM-kvalet.
Den stora kvalöverraskningen Ecuador befäster samtidigt sin andraplats bakom överlägsna Argentina, som samtidigt bortaslog Chile 1–0.
Ancelotti tog nyligen över det brasilianska landslaget efter att ha lämnat Real Madrid. Den 65-årige tränarlegendaren fick se sitt nya lag slita hårt för att skapa några vassa målchanser mot Ecuador.
— Ancelotti har inte haft tillräckligt med tid för att införa sin spelfilosofi än. Vi har bara haft två-tre dagars träning tillsammans, säger stjärnanfallaren Vinícius Júnior, som känner italienaren väl efter deras tid tillsammans i Real Madrid.
De sex bästa lagen i kvalet säkrar en plats i nästa års VM-slutspel. För Brasilien fortsätter kvalet hemma mot tabelltrean Paraguay på onsdag.