Barcelonastjärnan skadade fotleden i Nations League-segern mot Danmark i förra veckan, men redan dagen efter meddelades att hon inte hade ådragit sig någon fraktur.
I måndags meddelade hennes klubb Barcelona att Rolfö drabbats av en skada på två ligament i vänster fotled.
Samtidigt meddelade storklubben att svenska landslaget "kommer att ansvara för bedömningen av hennes tillgänglighet för spel i EM i Schweiz”.
När Barcelona mötte Atlético Madrid i den spanska cupfinalen i lördags sågs Rolfö på plats med kryckor och vänsterfoten i skyddande pjäxa.
Peter Gerhardsson om Rolfös status just nu:
— Vi vet ju inte riktigt, för det första är det en ligamentsskada. Vårt medicinska team behöver titta på det här själva. I deras fall, när man tittat på det, så finns en förhoppning och därför har vi tagit ut henne. Vi kanske inte kommer att veta förrän i början av nästa vecka.
— Fridolina är en så pass viktig spelare så vill vi ge den här chansen och vi kommer att jobba stenhårt för att hon ska finnas tillgänglig till EM, tillägger Gerhardsson.
EM i Schweiz avgörs den 2-27 juli och Sverige möter Danmark i sin premiär den 4 juli.