Nyheter24
Annons

Messi tackade nej – riskerar avstängning

Publicerad: 23 juli 2025, kl. 21:52
Lionel Messi riskerar en avstängning efter att ha tackat nej till MLS "all star"-match. Foto: Jay LaPrete/AP/TT

Den amerikanska högstaligan i fotboll, MLS, anordnar årligen en All Star-match med ligans bästa spelare. Inter Miami-spelarna – tillika storstjärnorna – Lionel Messi och Jordi Alba var uttagna i laget, men tackade båda nej till att delta. Nu riskerar duon en matchs avstängning.

MLS har nämligen som regel att man bestraffas, i form av en avstängning, om man tackar nej till All Star-matchen utan en godkänd anledning.

Ligan kommer nu prata med Inter Miami för att få en förklaring till varför de två tidigare Barcelonaspelarna tackade nej till matchen.

Både Messi och Alba har en historik av skadeproblem i närtid.

All Star-laget, som Messi och Alba alltså inte kommer ingå i, ska spela mot den mexikanska ligans dito i Austin, USA.

Inter Miami ligger femma i den östra konferensen i MLS. Tidigare under sommaren deltog laget i klubblags-VM.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons