I Wimbledon måste spelare nämligen ha helvit klädsel.
För att kunna hedra Jota tilläts Cabral ha sitt svarta band på armen, i sin match i andra omgången. Den portugisiska tennisspelaren beskriver Liverpoolanfallaren som en ”idol, ikon, och jättebra person”.
— Jag vet vad han har gått igenom, vad han har överkommit genom sin karriär och i sitt liv. Så han är väldigt inspirerande för mig", säger Cabral.
— Jag önskar det bästa för hans familj. Jag vet att de har bra människor runt omkring sig så jag hoppas de kan komma igenom det.
Cabral spelar dubbel med österrikaren Lucas Miedler. Duon förlorade mötet mot tjeckiska Petr Nouza och Patrik Riki.
Den brittiska dubbelspelaren Neal Skupski är en stor Liverpoolsupporter, och funderar på att bära sorgband om han får Wimbledons tillåtelse.